راهنمای خرید گیتار آکوستیک

راهنمای خرید گیتار آکوستیک

 

انواع مختلف گیتار در دنیای موسیقی و پلی بک یکی از سازهای اصلی است. اگر قصد دارید گیتار آکوستیک بخرید و در بین گزینه های زیاد سردرگم شده اید, ما به شما پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه بفرمائید تا به شما آموزش دهیم که چگونه به فاکتورهای مهم در خرید  گیتار آکوستیک توجه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.                                                                  راهنمای خرید گیتار آکوستیک

 1. محدوده قیمت را تعیین کنید

قبل از اینکه به تفاوت های مدل های مختلف گیتار آکوستیک بپردازید باید محدوده بودجه خود را تعیین کنید، یعنی حداکثر بودجه ای را که برای خرید در نظر گرفته اید تعیین کنید باید به این نکته توجه کنید که توصیه افراد حرفه ای این است که اگر حتی برای شروع میخواهید سازی را انتخاب کنید سراغ سازهای ارزان قیمت ( زیر ۲ میلیون تومان ) نروید، زیرا کیفیت صدای سازهای ارزان قیمت به شدت پائین بوده و نوازندگی با آن دشوارتر خواهد بود.

نکته: البته تعیین قیمت ۲ میلیون تومان یک انتخاب نسبی است و ممکن است استثنائی هم وجود داشته باشد و یا شما بتوانید ساز دست دوم با کیفیت عالی و این رنج قیمت پیدا کنید.

 1. انتخاب کنید بدنه ای با جنس چوب و یا تخته های چند لایه

اگر از بودجه کافی برخوردار هستید، حتما به شما پیشنهاد میشود از گیتار با بدنه چوبی استفاده کنید چون در این ساز صدا به اندازه کافی حجیم و شفاف است ولی در گیتار هایی که بدنه آن تخته های چند لایه ساخته می شود شما صدای گرفته تر و بی کیفیت تری را خواهید داشت البته ممکن است قیمت ارزان این سازها خرید آن را توجیه نماید.

نکته: بدنه گیتارهای با لمینت ( چند لایه ) از گیتارهای با بدنه چوب، براق تر و نرم تر هستند.

 1. سطح مهارت خود را در نظر بگیرید

در این جا قصد داریم این نکته را به شما یادآور شویم که در خرید و انتخاب یک گیتار آکوستیک به میزان مهارت و آشنایی خود با گیتار توجه نمائید، اگر شما در ابتدای راه هستید یک گیتار با قیمت حدود ۲٫۵ میلیون میتواند گزینه خوبی برای شما باشد و به بسیاری ازنیاز ها شما در ابتدای راه پاسخ دهد.

 1. به دنبال بهترین برند ها در هر محدوده قیمتی باشید

بیشتر مارک های معروف گیتار آکوستیک در محدوده های قیمت های مختلف مدل هایی را به مشتریان خود ارائه میکنند که شما با کمی تحقیق و توجه بیشتر میتوانید یکی از آنها را با توجه به بودجه  و نیاز خود انتخاب کنید ، برند های معتبری از قبیل fender . Yamaha . taylor . martin . washburn . ephiphone . takamin

 • فندر و یاماها هر دو مدل های با قیمت های مناسب برای مبتدیان دارند
 • washburn . ephiphone . takamin گیتارهای عالی برای کسانی که کمی بودجه بالاتر دارند و نوازندگان متوسطی هستند.
 • taylor . martin برای اشخاص حرفه ای و آنهایی که بودجه بالایی را صرف خرید میکنند.

انتخاب شکل مناسب و سبک نوازندگی:

 1. گیتار آکوستیک یا آکوستیک الکتریکی؟ یکی را انتخاب کنید:

در گیتار های آکوستیک الکتریکی قطعه الکترونیکی وجود دارد که میتوان آن را به آمپلی فایر وصل کرد، و به واسطه ی آن صدای گیتار را تقویت نمود، این ساز ها بخاطر وجود این قطعه ممکن است کمی گرانتر از نمونه ساده آن باشند. شما به عنوان نوازنده باید تصمیم بگیرید که اگر میخواهید درگروهی به نوازندگی بپردازید و از راه های معمول ( میکروفون گذاری جلوی گیتار ) برای تقویت صدا استفاده نکنید احتیاج به خرید یک گیتار آکوستیکی الکتریکی دارید.

نکته: گیتارهای آکوستیک الکتریکی اغلب دارای یک تیونر داخلی نیز هستند که بسیاری از افراد آن را مفید می دانند.

 1. سبک بدنه مناسب را انتخاب کنید:

سه سبک در بدنه گیتار آکوستیک وجود دارد:

 • Classic
 • dreadnaught
 • jumbo

 

classic

این مدل بیشتر توسط گیتاریست های کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند، گیتاریست هایی که اغلب با انگشتان خود به نوازندگی میپردازند، علت آن هم وجود تعادل و وضوح در قسمت های میانی و پایین و بالای صدا می باشد.

dreadnaught

این مدل معمول ترین نوع بدنه در گیتار آکوستیک میباشد، در این نوع بدنه صداها بسیار محکم و قوی تری ایجاد میشود، این خصوصیت نه تنها فرکانس های بم را برجسته میکند، بلکه توانایی دارد تا به فرکانس های بالا و زیرتر هم قدرتی نسبی دهد.

Jumbo

این مدل دارای بزرگترین حفره در بین سایر گیتارهاست، مهمترین دلیل بزرگتر بودن این حفره ایجاد شدت  صدای بیشتر در این ساز است، اگر روی گیتار جامبو سرمای گذاری کنید، تضمین میشود که بلندترین صدا را از یک گیتار آکوستیک خواهید داشت، حفره بزرگ تر نوع آزادتری از صدا را تولید میکند که در فرکانس های بم میتواند تاکید قابل توجهی ایجاد کند.

 1. اگر غالبا مسافرت میکنید و با دستهای کوچکی دارید از گیتار های مینی آکوستیک استفاده کنید.

یاگر در حال خرید یک گیتار آکوستیک برای کودک خود هستید و اندازه سازهای معمول شما را به دشواری انداخته است میتوانید گیتار مینی آکوستیک را انتخاب و خرید نمایید چون این سازها برای افرادی که دستهای کوچکتری دارند و یا زیاد به سفر میروند مناسب است.

 

و اما انتخاب نهایی

 1. اگر میتوانید برای خرید دوست نوازنده خود را همراه ببرید و یا به فروشنده اعتماد کنید.

اگر تازه کار هستید  و نحوه نوازندگی با گیتار را به خوبی بلد نیستید از یکی از دوستان خود که سطح خوبی در نوازندگی دارد تقاضا کنید تا به هنگام خرید گیتار مورد نظر به شما کمک نماید و شما را همراهی کند در غیر اینصورت میتوانید به حرف فروشندگان و یا اشخاصی که در آن فروشگاه کار میکنند گوش کنید چون در بسیاری از موارد این افراد اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار میدهند.

 1. چوب های استفاده شده در ساخت و تفاوت تن صداهای ایجاد شده

چوب استفاده شده در ساختار گیتار آکوستیک میتواند در صدای به شدت تاثیر گذار باشد، دانستن نوع صدای ایجاد شده در سازهای مختلف میتواند به شما در انتخاب هرچه بهتر گیتار مورد نظرتان کمک کند.

 

انواع چوب و تن صداهای آن:

صنوبر (Spruce)

چوب صنوبر یکی از رایج‌ترین چوب‌ها در ساخت سطح رویی گیتار است. محبوب‌ترین نوع صنوبر، سیتکا نام دارد. این چوب سبک است و به همین دلیل به بهترین شکل به صدا پاسخ می‌دهد. سیتکا همچنین در اجراهای قوی‌، صدا را شفاف نگه می‌دارد.

سدر (Cedar)

سدر (مخصوصا سدر قرمز) به دلیل صدای گرم و متعادل خود  در میان نوازندگان (مخصوصا نوازندگان فینگر استایل) محبوب است. سدر صدایی غنی دارد و به ضربه‌های ملایم به بهترین شکل پاسخ می‌دهد.

ماهون (Mahogany)

چوب ماهون بسیاری از اوقات در سطح رویی گیتار استفاده می‌شود. هرچند میزان پاسخ کمتری نسبت به چوب‌های بالا دارد و صدای زیر را هم تا حد زیادی کاهش می‌دهد. گیتارهای ماهون صدایی قوی دارند و برای اجرای سبک‌هایی از جمله بلوز و کانتری مناسب‌اند. ماهون در پشت و اطراف گیتار نیز قابل استفاده است. در چنین مواقعی ماهون صدای زیر منحصر‌به‌فردی را به گیتار اضافه می‌کند.

افرا (Maple)

افرا یکی از رایج‌ترین چوب‌ها در ساخت گیتار است و انواع مختلفی نیز دارد. این چوب صدایی بسیار شفاف دارد و صدا را بدون کاراکتر اضافی منتقل می‌کند.

رزوود (Rosewood)

رزوود به دلیل سطح پاسخ بالا و صدای زیر گسترده‌ی خود مشهور است. این چوب صدای بیس قدرتمندی نیز دارد.

 1. نواختن با گیتار

در نهایت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا گیتار برای شما مناسب است یا نه بدون مدتی نوازندگی و گرفتن آن ساز در دستان خود غیر ممکن است ، به همین دلیل خرید حضوری به خرید آنلاین ارجحیت دارد، بسیاری از فروشگان این موضوع را درک میکنند و به شما هنگام خرید پیشنهاد نوازندگی و حداقل دست گرفتن ساز را میدهند.

 1. برخی از جنبه های مهم گیتار را بررسی کنید

در هنگام بررسی یک گیتار عوامل زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید، البته راحتی و بررسی کلی و خوب به نظر رسیدن برای شما مهم است اما به دنبال بررسی برخی از عوامل زیر باشید:

 • به بدنه گیتار ضربه بزنید ، صدای تکرار شونده معمولا به این معنی است که باس بیشتری خواهد داشت اگر مقدار کمتری از صدای مداوم تولید شود، به طور عادی صدای روشن خواهد داشت
 • ارتفاع اکشن را بررسی کنید ( به فاصله سیم ها تا فرت برد را اکشن میگویند ) هرچه این فاصله بیشتر باشد نوازندگی دشوارتر خواهد بود، به دنبال یک گیتار با اکشن مناسب و یکدست باشید.
 • تن صدا را در جاهای ختلف دسته گیتار بررسی کنید یعنی مثلا نت D را در حالت باز سیم چهار بزنید . سپس فرت ۱۴ همان سیم چهار را گرفته و دوباره به سیم ضربه بزنید، تن صداهای ایجاد شده باید یکسان و دقیق باشد و این عمل را در سیم های مختلف امتحان کنید.

 

 

 1. اگر به دنبال خرید گیتار آکوستیک دست دوم هستید قبل از خرید به آسیبهایی که ممکن است خورده باشد توجه کنید:

خرید گیتارموفق یعنی پیدا کردن راهی عالی برای ایجاد تعادل بین کیفیت و قیمت است اما اگر قصد خرید گیتار دست دوم دارید زمان بیشتری را صرف بررسی دقیق آسیب های احتمالی وارد شده به گیتار کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال علائم بارز آسیب در بدنه و دسته گیتارباشد . انواع ترک خوردگی های کوچک ممکن است مشکل بزرگ برای شما ایجاد کند،

 • تمام نت ها در فرت برد دسته را یک به یک چک کنید و به صدای تولید شده بخوبی گوش دهید تا هیچ گونه صدای وز وز و یا خفگی در صدا نداشته باشد، همچنین دسته را کمی بازی دهید و اگر احساس شل بودن کردید از خرید آن خودداری کنید.
 • از زوایای مختلف دسته گیتار را نگاه و چک کنید تا هیچ گونه خمیدگی و یا ناصافی در آن نبینید.
 • محل اتصال بدنه به دسته را چک کنید
 • تمامی قسمت های بدنه را به آرامی فشار دهید و بخوبی گوش کنید ، تولید صدا ممکن است به شما این خبر را بدهد که چسب های داخل بدنه کمی سست شده اند.

در آخر امیدواریم که بیان این مطلب هم مانند مطالب قبل به شما در انتخاب و خرید هر چه بهتر ساز مورد نظرتان کمک شایانی کرده باشد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *