کارت و رابط های صدای حرفه ایِ کامپیوتر؛ راهنمای انتخاب برای آهنگ سازها

راهنمای انتخاب کارت صدای حرفه‌ای

 

اغلب کارت صداهای کامپیوتر که با کامپیوترهای استاندارد همراه هستند برای ساخت موزیک و پلی بک مناسب نیستند. باید بگیم که، شما باید دنبال کارت یا رابط های صدای جذاب ( پرانرژی ) تری باشید.

چرا از کارت صداهایی که در کامپیوترهای استاندارد  هستند استفاده نمی کنیم؟ کارت صدایی که در کامپیوتر شماست توسط موسیقی دانان، مهندسان صدا و تهیه کنندکان موسیقی طراحی نشده اند. ممکن است تعداد زیادی از کارت صداهای حرفه ای و رابط های صدا برای استودیوی خانگی DIY شما، گیج کننده باشند و اصطلاحات فنی آن ها تا حدودی ممکن است کلافه کننده باشد.

نگران نباشید، زیرا این راهنمای کوچک انتخاب شما را تا اندازه ای آسان می کند.

یادداشت مهم

شما یکی از مهم ترین خریدهایتان را انجام می دهید وقتی تصمیم می گیرید که یک کارت صدای حرفه ای بخرید که با آن موزیک شخصی خودتان را بسازید. عوامل زیادی در انتخاب صحیح کارت صدای مناسب برای استودیوی خانگی شما دخیل هستند و این به این معنی است که لازم است قبل از خرید یک سری تحقیقات جدی انجام دهید.

برای شروع می توانید از این صفحه استفاده کنید اما نه به عنوان یک راهنمای تمام و کمال برای کارت صدای کامپیوتر و رابط های صدا ( که می تواند سرفصل کلی سایت باشد ) ، پس اگر چیزی در انتخاب کارت صدایتان اشتباه پیش رفت، من رو مقصر ندونید. من فقط تمام اطلاعاتی به درد بخوری که می توانستم فراهم کنم فراهم کردم و شما باید تحقیقی که نیاز است را انجام دهید.

 

 

کارت و رابط صدای کامپیوتر چه کاری انجام می دهند؟     

اساسا، کارت صدای شما سیگنال های خارج از کامپیوتر را دریافت می کند و آن ها را به داخل کامپیوتر انتقال می دهد، و برعکس. مشخصه که می دونید کار کارت صدا بیشتر از این حرفهاست، پس بفرمایید:

کارت صدا یا رابط صدای شما سیگنال های صوتی آنالوگ ( میکروفون، آلت موسیقی یا خروجی های دستگاه های اجرای موسیقی ) را می گیرد و به سیگنال های صوتی دیجیتال و قابل فهم برای کامپیوتر تبدیل می کند. این به شما این امکان را می دهد تا صدای خود را از طریق نرم افزار ضبط صدا، بر روی PC یا MAC ضبط کنید.

کارت های صدا و رابط های صدای کامپیوتر همچنین می توانند سیگنال های صوتی دیجیتال ضبط شده را از کامپیوتر شما دریافت کنند و آن را به سیگنال های صوتی آنالوگ تبدیل کنند و خروجی سیگنال تبدیل شده را به مانیتور ، اسپیکرهای حرفه ای ، میکسینگ دِسک[۱]، پردازنده ها و سایر باکس های کوبه ای تحویل دهند.

از دو فرایند ذکر شده در بالا، تبدیل آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ، به عنوان مردانی با کت سفید یاد می شود.[۲]  کیفیت تبدیل شما بستگی به کیفیت مبدل های صوتی دیجیتال ( بر روی کارت صدا ) دارد و همچنین به درایورهای صوتی شما ( نرم افزاری که با کارت صدای کامپیوتر شما همراه است) .

مبدل های صوتی دیجیتال

شما اینجا باید با مفاهیمی همچون سمپلینگ[۳]، سمپل ریت[۴] و بیت دپت[۵] آشنا باشید تا این امکان را داشته باشیم تا به سرعت از این مرحله عبور کنیم.

سمپلینگ : توضیح

فرایندی است در یک مبدل آنالوگ به دیجیتال که نوسان موج صدای آنالوگ را به تعداد دفعات زیادی در هر ثانیه اندازه می گیرد و ضبط می کند.

 

بیت دپت : توضیح:

هر مدل ( الگو ) شاملِ تعداد زیادی از سطوح انرژیِ صداست که با بیت ها اندازه گیری و توضیح داده می شود(اعداد باینری). هر چقدر عدد بیت دپت ( عمق بیت ) بیشتر باشد، سطوح هر مدل بیشتر می شود و در نتیجه کیفیت بالاتر می رود.

سرعت Sample : توضیح :

تعداد دفعاتی که در هر ثانیه شکل موج صدا توسط مبدل آنالوگ به دیجیتال نمونه برداری می شود. هر چه نرخ یا سرعت سمپل بالاتر باشد ، کیفیت بالاتر خواهد بود.

خب همه ی مسائل فنی رو بزارید کنار. در کارت صدای کامپیوتر باید دنبال چه بیت دپت و سرعت سمپلی باشیم؟ به نظر من ( این فقط نظر من است ) :

۱۶bit/44.1KHZ کیفیت CD است، اگرچه ، بهتره که برای کارت صدا یا رابط صدا برید سراغ ۲۴-bit/44.1KHz (حتی وقتی که به ۱۶-bit  CD بر می گرده. )

با کارت صدای ۲۴-bit / 192KHZ شما کاملا آماده خواهید بود هر موزیکی که می خواهید را بسازید. البته تا زمانی که فضای زیادی از حافظه در اختیار داشته باشید ( زیرا تفکیک صدای بالاتر به معنیِ فضای مورد نیازِ بیشتر برای فایل های صوتی اتان است.)

گرفتین چی شد؟ عالیه. حالا بیاید از مبدل های صوتی دیجیتال عبور کنیم و بریم سراغ بخش مهم دیگری از کارت یا رابط صدا.

درایورهای صدا

اساسا درایورهای نرم افزار فقط تعدادی کدِ نرم افزار مهم هستند که جریان اطلاعات بین کامپیوتر شما و مبدل های صوتی دیجیتال کارت صدای شما را مدیریت می کنند.

اطلاعات نیاز دارند که به چنین روشی مدیریت و دسته بندی شوند تا برنامه نرم افزار ترتیب سنج شما( Cubase, Sonar, Logic و …) اطلاعات صدا را در زمان درست و به سرعت دریافت کنند.

شرکتی که کارت یا رابط صدا را تولید می کند درایورها را بر اساس برنامه(زمانی) مشخصی آپدیت می کند و آپدیت ها را بر روی سایتش قرار می دهد و شما می توانید آن را دانلود کنید.

باید مطمئن شوید که…

درایور های کارت صدای شما با سیستم عامل های کامپیوتر شما سازگار هستند ( Windows, Mac OS)

درایور ها با برنامه نرم افزار تهیه ی موزیکِ انتخاب شده کار خواهند کرد ( Cubase, Logic, Sonar, Acid, Pro tools و …)

مبدل های آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگِ کیفیت حرفه ای با درایورهای بی کیفیت به معنی کیفیت صدای بد است. بنابراین، برای انتخاب بین کارت صداهای متفاوت با دقت تحقیق کنید.

فرمت های کارت صدا…

شما می توانید مدل های مختلفی از کارت یا رابط صدا خریداری کنید:

  • PCI / PCIe ( می توانید از این انتخاب برای دسکتاپ استفاده کنید)
  • Firewire ( می توانید از این انتخاب برای دسکتاپ و لپ تاپ استفاده کنید)
  • Cardbus ( می توانید از این گزینه برای لپ تاپ استفاده کنید)
  • USB ( رابط USB ، از زمانی که من این مقاله را نوشتم ( تا الان) راه طولانی ای را سپری کرده و فقط تعداد کمی از آنها معقول هستند. رابط های USB 3.0 هم همچنین در دسترس هستند.
  • Thunderbolt[6]  

و در پایان…

سوال هایی مطرح می کنیم که شما ممکن است قبل از خرید کارت یا رابط صدا برای ساخت آهنگتان بخواهید بپرسید.

 

 

چه نرم افزار ساختِ آهنگی با کارت صدایم می خواهم استفاده کنم؟

لازم است که کارت یا رابط صدای شما و نرم افزار ضبطی که استفاده می کنید ( Cubase, Logic,Sonar, FL studio و … ) باهم سازگار باشند. پیش نیازهای سیستم[۷] را روی پکیج نرم افزار ساخت آهنگی که استفاده می کنید بررسی کنید ، سپس مشخصات فنی درایورِ نرم افزارِ کارت صدایی که برای ساخت آهنگ انتخاب می کنید بررسی کنید.

انواع متعددی از درایورهای نرم افزار را در دسترس خواهید یافت…

ASIO,WDM,DirectX,MME,Core Audio,MAS,DAE,Pro Tools LE   و Pro Tools M-powered .

شما باید مطمئن شوید که نوع درایور مورد نیاز توسط برنامه ساخت آهنگ، با نوع درایورِ کارت یا رابط صدایی که می خرید یکی باشد.

چه تعداد ورودی/خروجی بر روی کارت صدا لازم خواهم داشت تا آهنگم را اونجوری که می خواهم بسازم؟

وقتی که می خواهید فقط از یک ساز ضبط بگیرید یک زوج ورودی/خروجیِ استریو همه ی آن چیزی است که کار شما را به درستی انجام می دهد.

برای ضبط همزمان بیشتر از یک ساز، به ورودی/خروجی های بیشتری احتیاج خواهید داشت.

شما همچنین باید این موضوع را مد نظر قرار دهید که در آینده ی نزدیک تا چه میزان می خواهید استودیوی خانگی خود را گسترش دهید. ورودی/خروجی های زیاد برای شروع ممکن است خیلی ضروری نباشند، اگرچه ، در هنگام خرید قطعه ای حیاتی مانند کارت صدا، خریدِ بیشتر از یک عدد بهتر به نظر می رسد.

 

چه بودجه ای برای کارت یا رابط صدا مناسب است ؟  

همانطور که می دانید کارت یا رابط صدایی که برای ساخت آهنگتان انتخاب می کنید می تواند در کیفیت صدا سرنوشت ساز باشد. پس برای پول خرج کردن بابت چیزی که به آن احتیاج دارید آماده باشید و صرفه جویی کردن رو بزارید برای چیزهای دیگه نه کارت یا رابط صدا.

شما به بهترین چیزی که از عهده ی خریدش بر می آیید احتیاج خواهید داشت نه هیچ چیز دیگر.

 

 

 

 

 

[۱] – mixing desk

[۲] – افرادی که در آزمایشگاه ها با روپوش های سفید مشغول به کار هستند.

[۳] -sampling

[۴] -sample rate

[۵] -bit depth

[۶] – آذرخش

[۷] – system requirements

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *