راهنمای خرید گیتار کلاسیک

راهنمای خرید گیتار کلاسیک

در این مقاله و ادامه مقاله های راهنماهای انواع گیتار قصد داریم تا در مورد ویژگی های گیتار کلاسیک و مواردی که شما هنگام خرید باید به آنها توجه کنید، صحبت کنیم.

اگر شما یک فرد متخصص و یا یک نوازنده عالی گیتار هستید قطعا اطلاع دارید که هنگام خرید باید به چه ویژگی ها و خصوصیت هایی در یک گیتار کلاسیک توجه کرد. اما اگر تازه کار و مبتدی هستید و نمیدانید که هنگام خرید گیتار باید از چه جنبه هایی آن ساز را بررسی کنید, شما را به خواندن ادامه این مقاله دعوت میکنیم.

هنگامی که تازه کار و مبتدی هستید, خرید یک گیتار کلاسیک برای شما بسیار سخت خواهد بود زیرا در مورد گیتار و خوانندگی با آن چیزی نمی دانید؛ و نمیتوانید ساختار مناسب یک گیتار را تشخیص دهید در این مقاله به نکات و راهنمایی هایی دسترسی پیدا خواهید کرد که به شما کمک میکند تا بهترین گیتار کلاسیک مناسب با بودجه خودتان را انتخاب و خریداری کنید.

البته در آخر این مقاله ما سازهای با کیفیت در رنج قیمت های متفاوت را به شما معرفی خواهیم کرد تا شما علاوه بر دانستن نکات اصلی و علمی خرید گیتار کلاسیک به طور مستقیم با ساز های با کیفیت هر برند در قیمت های متفاوت آشنا شوید.

۱۰ نکته ای که باید هنگام خرید گیتار کلاسیک به آن توجه کرد:

  1. خرید گیتار کلاسیک سیم نایلونی:

شاید این عنوان این تیتر برای شما کمی جالب و یا کمی تعجب برانگیز به نظر برسد !!! ولی همانطور که در بالا گفته شد این مقاله به پیش پا افتاده ترین مطالب نیز می‌پردازد تا افراد مبتدی و تازه کار با اطمینان خاطر برای خرید ساز مورد نظر خود اقدام کنند و همه چیز را از ۰ تا ۱۰۰ بدانند. در واقع منظور از گیتار کلاسیک گیتاری با بدنه چوبی تو خالی و ۶ سیم است که ۳ تا از این سیم ها فلزی و ۳ سیم دیگر نایلونی هستند، ممکن است در فروشگاه ها گیتار های مشابه این ساز هم به چشم شما بخورد با این تفاوت که تمام ۶ سیم آن فلزی هستند اما به این نوع از گیتار، گیتار آکوستیک گفته می شود و تفاوت آن با گیتار کلاسیک علاوه بر سیم ها در اندازه دسته و نوع صدای پخش شده از آن میباشد. البته در تکنیک های نوازندگی هم با هم متفاوت هستند اما می توان گفت که نقاط مشترک زیادی بین این دو ساز و نوازندگی آن وجود دارد. البته اگر شما مبتدی هستید و سعی دارید که بین این دو یکی را برای شروع انتخاب کنبد ما به شما گیتار کلاسیک سیم نایلونی را پیشنهاد میکنیم چون سیم های نایلونی در ابتدا آسیب کمتری را به انگشتان شما میزند و همچنین انگشت گذاری روی سیم های نایلونی برای شا کمی نرم تر و آسان تر خواهد بود و با توجه به نقاط مشترک این دو ساز بعد خواهید توانست به سراغ گیتار آکوستیک بروید

  1. انواع چوب های پرکاربرد در ساخت گیتار الکتریک

بهترین گیتار های کلاسیک دارای بدنه ای از جنس چوب صنوبر یا سرو هستند گرچه سایر چوب ها نیز مانند چوب ماهون و افرا در ساخت آنها محبوب و پرکاربرد هستند، چوب سرو از نظر جنس صدا دارای سطح بالایی است و صدایی گرد و گرم دارد، اما پیشنهاد ما برای افراد مبتدی چوب صنوبر هست، صنوبر به طور کلی کمی ارزان تر است اما صدای سال و تمیزی را به گوش میرساند، چوب های به کار رفته در فرت بردها نیز معمولا از جنس چوب rosewood افرا و آبنوس های جنگلی هستند، در صورت امکان از خرید گیتارهایی که فرت برد آنها رنگ آمیزی شده اند خودداری کنید.

  1. گیتار را بررسی کنید

مهمترین راه برای بررسی یک گیتار ۱۰ اقدام به نوازندگی و تست آن است، اگر شما در ابتدای راه هستنید و اگر گرفتن ساز جلوی فروشنده و مردمی که آنجا هستند خجالت میکشید و یا اعتماد به نفس لازم برای این کار را ندارید سعی کنید که از فروشگاه های آنلاین که امکان بازپس گیری کالا را دارند، خرید کنید به این دلیل که که شما در خلوت خود و سر فرصت میتوانید آن ساز را بررسی کرده و در صورت هرگونه عیب و ایرادی آن ساز را به فروشگاه برگردانید، سایر فروشگاه ها محصول را پس نمیگیرند و فقط در صورت  بروز شرایطی خاص آن را تعویض میکنند، پس به این نکته توجه کنید.

  1. تن (لحن) صدا را بررسی کنید

بهترین راه برای انجام این کار تنظیم دقیق نت هر یک از سیم های گیتار با یک تیونر است، سپس تمام نت های E (می) را در امتداد دسته گیتار امتحان کنید، مطابق با شکل زیر

عکس شماره ۱

پس از آن تمام نت های B(سی) در طول دسته را امتحان کنید و به همین ترتیب برای تمام نت های D(ر) دقت کنید که باید تن (لحن) صدا در تمام نقاط دسته یکی باشد و با هم تفاوتی نداشته باشد

عکس شماره ۲

در واقع تفاوت در تن (لحن) صدای یک نت در طول یک دسته این مفهوم را میرساند که گیتار مورد نظر از لحاظ ساختا ردسته و بدنه و … دچار مشکل میباشد

  1. اکشن گیتار را بررسی کنید

اکشن به فاصله بین سیم ها و فرت برد گفته میشود که تنظیم و مناسب بودن این فاصله برای یک گیتاریست چه مبتدی و چه حرفه ای بسیار پر اهمیت است، اگر این فاصله بسیار کم باشد ممکن است که صدای به اصطلاح گِز گِز به هنگام گرفتن سیم ها شنیده شود و اگر فاصله بین آنها زیاد باشد نوازنده مجبور است برای گرفتن هر نت به شدت متحمل زحمت و صرف انرژی زیادی شود.

  1. شیطانک(تیغه سردسته) گیتار را بررسی کیند

شیطانک قطعه ای است که سیم ها روی آن میلغزد و بین دسته گیتار و سردسته قرار دارد، اطمینان حاصل کنید که به خوبی کار میکند و سیم ها براحتی روی آن لغزش دارند.

  1. بودجه خرید خود را مشخص نمایید

خرید یک ساز مناسب رابطه مستقیمی با بودجه تعیین شده از طرف شما دارد، دامنه قیمت مناسب برای افراد مبتدی ۱ تا ۱٫۵ ملیون تومان است، سازهای ارزان تر متاسفانه ساختار بدنه مناسبی ندارند و در ساخت آنها از تخته سه لا استفاده شده است و بعد از مدتی این تخته ها از هم جدا میشوند و صدای وحشتناکی به ساز شما میدهد که اصلا طنین زیبایی نخواهد داشت ، این شرایط پیش آمده در گیتار به علت اینکه شما در ابتدای راه هستید ممکن است باعث تخریب اعتماد به نفس و حتی کنار گذاشتن یادگیری این ساز در شما شود.

  1. معمولا(نه همیشه) از گیتار هایی که به صورت پکیج هستند دوری کنید

گیتارهایی که بصورت مجموعه با یک سری از لوازم و وسایل به مشتری ها ارائه میگردد معمولا دارای کیفیت پایینی هستند و به دلیل همین کیفیت پایین در یک بسته با سایر لوازم (مانند کیف جابجایی،DVD آموزش و …) به مشتریان ارائه میشوند تا سایر عیوب آن را بپوشانند. این گیتارها معمولا با تخته هایی سه لا ساخنه میشوند که همانطور که در مطالب قبل گفتیم باید از خرید آن اجتناب کرد.

  1. اگر میتوانید به فروشنده اعتماد کنید، گیتار دست دوم بخرید

اگر دچار محدودیت بودجه هستید، ممکن است بخواهید به سمت خرید گیتار دست دوم بروید، خریدن گیتار دست دوم ممکن است برای شما کمی سخت تر از گیتار آکبند موجود در قفسه های فروشگاه باشد، آن هم به این دلیل که شما هیچ اطلاعی ندارید که این ساز چقدر ممکن است در معرض رطوبت و نور مستقیم آفتار قرارگرفته باشد، این دو عامل از فاکتورهای به شدت تاثیر گذار در میزان خم شدگی دسته گیتار و همچنین تغییر در فرم بدنه و صدای گیتار باشند، اگر تصمیم به خرید یک گیتار دست دوم گرفتید حتما ازهمراهی یک گیتاریست با تجربه استفاده کنید و یا اینکه به سراغ یک مارک معروف بروید، برندی که امتحان خود را پس داده و به کیفیت آن اطمینان دارید.

در هر صورت اگر میتوانید به فروشنده اعتماد کنید و یا یک گیتاریست حرفه ای را همراه خود ببرید، اقدام به خرید گیتار دست دوم کنید،فقط به یک دلیل و آن هم دریافت کیفیت و ساز بهتر با بودجه کمتر از یک گیتار آکبند.

  1. یک مارک(برند) معروف گیتار را انتخاب کنید

شما خوب میتوانید به شرکت هایی که شهرت طولانی و کامل دارند برای ساختن گیتارهای عالی مانند یاماها، آریا،آیبانز،الحمبرا و … اعتماد کنید.

امیدواریم که این نکات به شما در خرید هرچه بهتر یک گیتار کلاسیک مناسب با بودجه شما کمک کند، در آخر هم تعدادی از گیتار های با کیفیتی را که قیمت های مختلفی دارند به شما معرفی می کنیم تا در انتخاب هرچه بهتر به شما کمک کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *