میکروفون های کاندنسر و ویژگی های آن

میکروفون های کاندنسر و ویژگی های آن

اهمیت میکروفون در کیفیت یک اجرا دقیقا مثل کیفیت پلی بک و توانایی خواننده در اجرا بر کسی پوشیده نیست. برای یک اجرای خوب و یک خروجی قابل قبول باید روی تک تک جزییات فکر کرد.

تا به اینجای کار در ارتباط با انواع میکروفون ها و از انواع میکروفونها در ارتباط با میکروفون های داینامیک صحبت کرده‌ ایم . موضوع صحبت ما در این مقاله میکروفون های کاندنسر و ویژگی های آن خواهد بود .

 

معرفی میکروفون های کاندنسر با قیمت مناسب و کیفیت قابل قبول

در حالی که میکروفون های داینامیک بیشتر برای استفاده در استیج معروف هستند که این امر به دلیل ساختار محکم آنهاست، میکروفون های کاندنسر معمولا برای ضبط در استودیو به کار میروند. در واقع اگر میخواهید صدای مورد نظرتان را با صداقت هر چه تمام تر ضبط کنید به یک میکروفون کاندنسرنیاز خواهید داشت. میکروفون های کاندنسرنسبت به میکروفون های داینامیک به سرعت و جزئیات  امواج صوتی حساستر هستند.

ساختار میکروفون کاندنسر:

این میکروفون ها را به دلیل ساختار آنها در زبان انگلیسی به اسم میکروفون های خازنی می شناسند و نام می برند، همانطور که در درس فیزیک دوران دبیرستان خوانده ایم خازن ها دو صفحه فلزی هستند که در فاصله ی نزدیک به هم قرار دارند و هر چقدر فاصله این دو صفحه به هم نزدیکتر باشد ظرفیت آن بیشتر خواهد بود.

ساختار یک کپسول میکروفون کاندنسر هم به همین شکا است، این کپسول های کاندنسرشامل یک نوار نازک می شوند که نزدیک به یک صفحه فلزی است که به این نوار نازک دیافراگم گفته می شود که باید حداقل سطوح آن رسانای الکتریکی باشد.رایج ترین ماده ساخت این کپسول ها طلا می باشد و در مدل های قدیمی تر از فویل های فلزی نزک استفاده می شده است.

نحوه تبدیل امواج صوتی به امواج الکتریکی:

وقتی که موج صدا به دیافراگم ضربه می زند، متناسب با آن ضربه به جلو و غقب میرود، به عبارت دیگرفاصله بین دو خازن تغییر میکند و در نتیجه ظرفیت خازن ها همراه با ریتم موج صدا، کم و زیاد میشود و بدین شکل موج صدا به سیگنالهای الکتریکی تبدیل میشود.

به دلیل دیافراگم های بسیار سبک میکروفون های کاندنسر، کپسول های این میکروفون ها میتوانند موج صدا را با سرعت و دقت بیشتری دنبال کنند، بنابراین میکروفون های کاندنسر صدای با کیفیت ترو شفاف تری دارند، میان همه میکروفون ها،کاندنسر ها بازه پاسخ فرکانسی وسیع ترو همینطور پاسخ ترنزینت  بهتری دارند (ترنزینت ها در واقع جهش خیلی سریع انرژی هستند مثل اتک درام یا ضربه ی پیک روی گیتار آکوستیک)

درک اندازه های دیافراگم در میکروفون ها:

اهمیت اندازه دیافراگم

میکروفون های کاندنسر بر اساس سایز کپسول دسته بندی می شوند.

  1. دیافراگم بزرگ
  2. دیافراگم کوچک
  3. دیافراگم متوسط

دیافراگم بزرگ:

دیافراگم بزرگ به این معناست که اندازه کپسول یا همان غشا میکروفون به اندازه ۱ اینچ(۲٫۵۴ سانتی متر) یا بیشتر است. اما این فقط یک قاعده اندازه گیری است. در حقیقت میکروفون های دیافراگم بزرگی وجود دارند که قطر کپسول آنها کمی کمتر از ۱ اینچ و اغلب ۲٫۲ سانتی متر است. با این ها تقریبا میتئانید هر چیزی زا از وکال گرفته تا سازهای زهی و سازهای برنجی و پرکاشن ضبط کنید، الگوهای پیکاپ چند گانه و پدهایی که روی بیشتر میکروفون های با دیافراگم بزرگ دیده میشود، این میکروفون ها همه کاره ترین میکروفون استودیویی شما خواهد ساخت Neumann u87 از نمونه های معروف این میکروفون ها است.

دیافراگم کوچک:

دیافراگم کوچک به این معناست که قطر کپسول۱/۲ اینچ یا ۱٫۲۷ سانتی متر و حتی کمتراست، میکروفون هایی با این سایز دیافراگم معمولا به وسیله افراد مبتدی نادیده گرفته می شوند، اما این میکروفون ها قابلیت هایی دارند که حتی میکروفون های دیافراگم بزرگ قادر به انجام آنها نیستند ، میزان پاسخگویی این میکروفون ها زیاد است و دلیل آن کوچکی دیافراگم و حجم کم آن ها می باشد این میکروفون ها برای گیتار آکوستیک، های هت یا هر اینسترومنتی که ترانزینت های تیز و overtone های زیادی داشته باشد، مناسب است.از مزیت های این میکروفون ها می توان به قرار دادن آسان آنها برای صدا گیری از ساز ها اشاره کرد به همین دلیل اکثر مهندسین صدا از این میکروفون ها در بالای درامز برای صدا گیری استفاده میکنند. نام دیگر این میکروفون ها به دلیل ظاهر باریک آنها ، میکروفون های قلمی می باشد.

دیافراگم متوسط:

دیافراگم متوسط به این معناست که قطر دیافراگم آن بین ۱٫۵۹ سانتی متر تا ۱٫۹۰ سانتی متراست.در گذشته تنها میکروفون های با سایز دیافراگم بزرگ و کوچک وجود داشتند اما اخیرا میکروفون های با سایز دیافراگم متوسط جایگاه خودشان را پیدا کرده اند.به طور کلی می توان گفت که این نوع میکروفون ها ترانزینت ها و محتوای فرکانس های بالا را به دقت دریافت میکنند( مانند یک میکروفون دیافراگم کوچک) اما در عین حال صدایی پرتر و گرم تری دارند(مثل میکروفون هایی با دیافراگم بزرگ)

الگوهای قطبی در میکروفون:

الگوی قطبی اصطلاحی است که برای مشخص کردن نحوه ی دریافت صدا توسط میکروفون از آن استفاده می شود، دانستن نوع الگوی قطبی به ما کمک میکند که میکروفونی را انتخاب کنیم که برای فعالیت ما مناسب تر باشد.

انواع الگوهای قطبی:

کاردیوید

میکروفن هایی با الگوی قطبی کاردیوید، صداهایی که از روبرویشان می آید را بهتر می دریافت می کنند و صداهایی که از پشت و اطراف می آید را رد می کنند. شکل گرافیکی این الگو شبیه به یک قلب است (به همین خاطر هم کاردیوید نامیده می شود). قابلیت رد کردن صداهایی که در قسمت پشت میکروفن وجود دارند، میکروفن های کاردیود را برای شرایطی که از چند میکروفن به صورت همزمان استفاده می شود و یا مواقعی که نمی خواهید صدای آمبیانس اتاق به وسیله ی میکروفن گرفته شود، ایده آل ساخته است. این میکروفن ها که هم برای استودیو و هم برای اجرای زنده قابل استفاده هستند، درصد بالایی از کاربری میکروفن را به خود اختصاص داده اند. به خاطر داشته باشید که میکروفن های کاردیوید هم مانند دیگر میکروفن های تک جهته دارای افکت مجاورت (proximity effect) هستند، یعنی اگر میکروفن را زیاد به منبع صدا نزدیک کنید مقدار بیس افزایش پیدا می کند.

میکروفون کاندنسر

 

سوپر کاردیوید و هایپر کاردیوید

الگوی قطبی سوپر کاردیوید نسبت به کاردیوید، تک جهتی تر است و هایپر کاردیوید هم  تک جهتی تر از سوپر کاردیود. برخلاف میکروفن های کاردیوید، هر دوی این الگوهای قطبی دارای قسمت پشتی حساسی هستند (در سوپر کاردیودها کوچک تر است) که صدا را می گیرد و همین امر موجب می شود که نحوه ی قرار دهی این میکروفن ها کمی مشکل باشد.

 

 

Omnidirectional

میکروفن های چند جهته صداها را به شکل مساوی از تمام جهات شناسایی می کنند. شکل گرافیکی این الگو دایره است. یک میکروفن چند جهته دارای افکت مجاورت نمی باشد. تمام میکروفن هایی که ساخته می شوند در ابتدا چند جهته هستند، اما بعدا با انجام کارهای مهندسی این میکروفن ها را تبدیل به میکروفن هایی با الگوی قطبی تک جهته می کنند. میکروفن های چند جهته برای ضبط صدا در کنار صدایی که در حال ضبط آن هستید ایده آل است.

 

Figure 8

میکروفن هایی با این الگوی قطبی نسبت به صداهایی که در جلو و عقب میکروفن اتفاق می افتد به شکل مساوی حساس هستند، اما صداهایی که از کنار می آیند را رد می کنند. در این حالت الگویی ایجاد می شود که به شکل پاپیون است و کپسول میکروفن در نقطه ی طلاقی این شکل ۸ قرار دارد. این الگو با نام “دو جهته” نیز شناخته می شود.

چند الگویی

بسیاری از میکروفن های کاندنسر حرفه ای قابلیت تغییر الگوی قطبی را دارند. معمولا الگوهای چند جهته، کاردیوید و Figure 8 شامل آن ها می شود.

حال که با تمام ویژگی های میکروفون های کاندنسر آشنا شدیم میتوانیم بدرستی انتخاب کنیم که کدام یک از میکروفون های موجود در بازار میتواند در یک ضبط با کیفیت به ما کمک کند.

حال اگر تصمیم به انتخاب و خرید یک میکروفون را دارید به شما پیشنهاد میکنیم که مقاله بعدی ما را که در مورد تعدادی از میکروفون های با کیفیت و با قیمت مناسب هست را مطالعه بفرمائید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *